مجید کمالی نژاد
کشکول
نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/۱/٢٥ توسط مجید کمالی نژاد | نظرات ()

مطلبی که خدمتتان تقدیم می گردد به منظور  افزایش اطلاعات عمومی تهیه و تقدیم حضورتان می گردد . قطعاً داشتن اطلاعات پایه راجع به مباحثی از این قبیل که در عصر ما بسیار جدی است مهم می باشد ، در عین حال نیازی نیست که با بخش های پزشکی این مطلب خیلی درگیر شویم .  ضمن تشکر از استاد محترم سرکار خانم ندا مفاخری تقدیم حضورتان می گردد

اغلب سلول‌های بدن انسان عملا قادر به تقسیم نیستند و بسیاری از زمان تولد تا مرگ شخص بدون تقسیم شدن حضور دارند .البته بعضی بافتهای بدن نظیر خون، پوست و لوله گوارش دارای چرخه بازسازی سریعی هستند و در هر روز ممکن است چندین سلول جدید بسازند. به عنوان مثال یک مرد متوسط با وزن 70 کیلوگرم در هر روز 1011×2 سلول خونی می سازد. همچنین روزانه میلیونها سلول پوستی و گوارشی ساخته می شود. سلولهای بنیادی سلول‌هایی هستند که قادر به همانندسازی خود هستند و نیز می توانند طی فرایند تمایز به یک یا انواعی از سلولهای بالغ تبدیل شوند.

 مفاهیم : سلول بنیادی چیست ؟

 اغلب سلول‌های بدن انسان عملا قادر به تقسیم نیستند و بسیاری از زمان تولد تا مرگ شخص بدون تقسیم شدن حضور دارند.

به طور کلی سلول‌های بنیادی به سه دسته تقسیم می‌شوند:

سلول‌های بنیادی بزرگسال  (Adult stem cells

سلول‌های بنیادی جنیـنی    (Embryonic stem cells)

سلول‌های بنیادی بند ناف   (Umbilical cord stem cells).

سلول‌های بنیادی بزرگسال مانند همه سلولهای بنیادی دیگر دو ویژگی مشترک دارند؛ اول اینکه قادر به ساخت کپی های خود به مدت طولانی می باشند و دوم اینکه می توانند به سلولهای بالغی با خصوصیات مورفولوژیک شناخته شده و با عملکرد اختصاصی تبدیل شوند.

این سلولها قادر نیستند به همه نوع سلول تمایز پیدا کنند بلکه تنها قادرند به سلولهای بالغ همان بافتی که در آن هستند تبدیل شوند (مثلا سلولهای بنیادی مغز استخوان که به سلولهای خونی تبدیل می شوند). سلولهای بنیادی بزرگسال بسیار کم و نادر هستند به عنوان مثال از هر 10 تا 15 هزار سلول مغز استخوان تنها یک سلول از نوع سلولهای بنیادی است.  منشا و چگونگی شکل گیری این سلولها به طور دقیق مشخص نیست و فرضیات مختلفی برای آن مطرح شده است از جمله اینکه این سلولها در هنگام تمایز جدا از بقیه مانده و تمایز نیافته اند. امروزه  سلولهای بنیادی از بافتهای مختلفی از جمله خون، مغز، نخاع، لوله گوارش، پوست، عضلات و غیره جدا شده‌اند.

نام سلولهای بنیادی جنینی (رویانی) از منشا آنها یعنی رویان گرفته شده است. در واقع این سلولها از یکی از مراحل ابتدایی تشکیل و توسعه جنین بنام مرحله بلاستوسیتی گرفته می شوند. به طور اختصاصی سلولهای بنیادی جنینی از توده سلولی درونی بلاستوسیت در مرحله پیش از لانه گزینی در دیواره رحم به دست می آیند. این سلولها هم قادر به همانندسازی خود هستند و هم قادرند به انواعی از سلولهای مختلف تمایز یابند.

دسته سوم سلولهای بنیادی سلولهای بند ناف هستند که همانطور که از نامشان بر می آید از خون بند ناف در هنگام وضع حمل جدا می شوند و قابل نگهداری هستند تا در آینده در صورت لزوم برای همان بچه یا اعضای خانواده وی و یا برای شخص دیگری استفاده شوند.

امروزه محققان در حال بررسی و آزمایش امکان کاربرد سلولهای بنیادی در درمان بیماریهای مختلف می باشند. از جمله بیماریهایی را که امیدهای زیادی به درمان آنها می رود می توان به آلزایمر و پارکینسون، آسیبهای نخاعی، دیابتها‌ (از طریق جایگزین نمودن سلولهای پانکراتیک ترشح کننده انسولین)، بیماریهای کرونری قلب (با جایگزینی سلولهای ماهیچه ای قلب)، بیماریهای کبدی مثل سیروز و غیره اشاره نمود.

*دکتر رضا کاظمی اسکویی
 دستیار تخصصی بیوتکنولوژی دارویی
 دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد

 

.......................................................................................................................

 

کاربردهای سلول‌های بنیادی:

1- کاربرد فعلی سلول‌های بنیادی

نکته بسیار مهمی که باید مورد توجه قرار گیرد آن است که در حال حاضر، تنها کاربرد بالقوه سلول‌های بنیادی، ساخت سلول‌های مختلف و تا حدی بافت است. به‌عبارت دیگر، در حال حاضر سلول‌های بنیادی (بالغ و جنینی) را صرفاً می‌توان برای ترمیم بافت‌ها و اندام‌های آسیب‌دیده استفاده کرد. در یک جمله، مهم‌ترین کاربرد فعلی سلول‌های بنیادی، در سلو‌ل‌درمانی یا Cell Therapy است و این تصور که می‌توان از سلول‌های بنیادی برای تولید اندام‌هایی مثل قلب، کبد، کلیه و غیره استفاده کرد، لااقل در شرایط فعلی اشتباه است.تولید اندام شرایط بسیار پیچیده‌ای را طلب می‌کند که در حال حاضر بشر تکنولوژی آن را در اختیار ندارد. زیرا برای این منظور، اولاً باید سلول‌ها را کشت صعودی داد؛ ثانیاً باید به سلول‌هایی که در عمق کشت سلولی قرار گرفته‌اند، غذارسانی کرد. یعنی باید کشت سلولی و غذارسانی به آن‌ها در یک مقیاس سه‌بعدی صورت گیرد، که در حال حاضر امکان آن وجود ندارد. البته شاید بتوان در سال‌های آتی به این امر نیز دست پیدا کرد.
از کاربردهای بالقوه این سلول‌ها در روش "سلول‌درمانی" می‌توان به ترمیم بافت‌های آسیب دیده بدن از جمله غضروف، کبد، ماهیچه و غیره اشاره کرد که می‌تواند دامنه کاربرد سلول‌های بنیادی را در آینده افزایش دهد.

2- کاربرد‌های قریب‌الوقوع و مورد انتظار سلول‌های بنیادی در علوم پزشکی

هر چند استفاده از سلول‌های بنیادی، در مراحل اولیه خود به سر می‌برد، اما متخصصان معتقدند در آینده‌ای نه‌چندان دور، این سلول‌ها کاربردهای وسیعی در علم پزشکی خواهند داشت. با این اعتقاد، هم‌اکنون در اقصی نقاط جهان تحقیقات وسیعی در خصوص استفاده از سلول‌های بنیادی برای تأمین سلامت انسان در حال انجام است. در ذیل به چند نمونه از کاربردهای نزدیک به حصول سلول‌های بنیادی اشاره می‌شود:

2-1- ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده قلب

2-2- ترمیم بافت‌های استخوانی

2-3- درمان بیماری‌ها و ضایعات عصبی

۲-4- ترمیم سوختگی‌ها و ضایعات پوستی

۲-5- ترمیم لوزالمعده (پانکراس) و ترشح انسولین

۲-6- آزمون تأثیر داروهای جدید

۲-7- استفاده از سلول‌های بنیادی بالغ برای طب پیوند

2-8- تلاش برای تولید سلول‌های یونیورسال

 ۲-۹-کاربردسلول‌های بنیادی جنینی برای تولید ساده‌تر حیوانات تراریخته

2-10- استفاده از سلول‌های بنیادی جنینی برای تولید اسپرم و تخمک

 

نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/۱/٢۳ توسط مجید کمالی نژاد | نظرات ()

کلمه( امام) به معنای رهبر و زمامدار به صورت مفرد و جمع 12 بار در قرآن امده است.که مطابق است با روایات پیامبر(ص) مبنی بر اینکه تعداد امامان بعد از ایشان 12 نفر هستند.

همچنین کلمات

( یوم ) 365 بار

( شهر) به معنای ماه 12 بار

کلمات ( مرد ) و ( زن ) به تعداد مساوی

در قرآن کریم آمده است و .....

نقل از آقای مهدی شاهچراغ

نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/۱/٢۱ توسط مجید کمالی نژاد | نظرات ()

 حق با کیست ؟

کسانی که علاقمند به تحقیق راجع به مذاهب اسلامی هستند حتماً کتاب حق با کیست ؟ که در پنج جلد توسط آقای ابوالفضل بهرام پور تدوین شده را  مطالعه نمایند . این کتاب در واقع شرح مناظره علمای مذاهب اسلامی در موضوعات مورد اختلاف است  در این مناظره عالم شیعه که مصری می باشد با استناد به منابع اصلی و مورد قبول طرف های مناظره و با منطقی مستدل و دقیق حقانیت تشیع را برای هر محقق بی طرفی اثبات می کند .

در وبلاگ www.iranmazhabi7.blogfa.com با موضوع از اهل بیت دفاع کنیم نیز مطالب خوبی وجود دارد .

نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/۱/۱٧ توسط مجید کمالی نژاد | نظرات ()

چه خبر ؟ واژه ای است که معمولاً در طی روز مردم از هم می پرسند . البته عده ای از روی عادت و به عنوان احوالپرسی ، ولی عده ای هم برای کسب آگاهی راجع به موضوعی خاص که احتمال میدهند شخص مخاطب از آن آگاهی داشته باشد این سوال را می پرسند، به هر حال این خبر گیری ها برای کسب آگاهی و اطلاعاتی است که گاهاً منجر به تصمیم گیری یا تعیین مواضع نسبت به موضوعات مختلف و یا ... می شود و چون خبر میتواند دروغ  یا آمیخته به دروغ باشد و از سوئی مبنای آگاهی و اطلاعات قرار می گیرد ، از این رو راستی آزمایی خبر بسیار مهم است . اگر با گوینده خبر چهره به چهره هستید و موضوع مهمی مطرح است و نمی دانید راست می گوید یا نه ، خوب است بدانید اگر طرف دروغ میگوید به احتمال زیاد ( و به صورت ناخواسته ) علائمی از این قبیل بروز می دهد : 

استرس و عرق کردن
شناخته ‌ترین نشانه‌هایی که می‌تواند یک فرد دروغگو را لو دهد، عرق کردن و استرس اوست. زمانی که شخصی دروغ می‌گوید همیشه می‌ترسد لو برود . به همین دلیل دچار استرس می‌شود و استرس با افزایش ضربان قلب و عرق کردن همراه است.


صدای خیلی زیر یا خیلی بم
روان ‌شناسان معتقدند صدا علامت خوبی برای شناسایی دروغگو است. چرا ؟ در واقع این ما نیستیم که صدا را کنترل می‌کنیم ، مغز براساس احساساتی که داریم آن را به شکل اتوماتیک تنظیم می‌کند. اگر بخواهیم دروغ بگوییم ، می‌ترسیم رسوا شویم و به همین علت معمولا تن صدا تغییر می‌کند و خیلی زیر یا خیلی بم می‌شود. 

عدم تعادل احساسی 
دروغگوها به دلیل ترس از رسوایی و شرمگین شدن ، تعادل احساسی درستی نداشته و حرفهایشان اغراق آمیز است مثلاً ممکن است تعریف هایی از شما بکنند که شما خودتان هم نپذیرید !


حرکات و نشانه های غیرمعمول در چهره 
پلک زدن‌های مداوم، مالیدن پلک، نگاه‌های مبهم... همگی اینها نشانه های غیر عادی صورت یک فرد حین دروغ گفتن است. صورت دقیقا احساساتی را که داریم نشان می‌دهد و کنترل عمقی آنها کمی سخت است. اگر فردی این حالتهای غیرطبیعی و غیرمعمول را دارد و حین صحبت با شما دچار تیک خاصی مثل مالیدن پلک می‌شود، می‌توانید به حرف‌های او شک کنید. 

ژست‌های مخصوص
سرفه کردن درون مشت، بالا بردن دست روی سر و عقب بردن بالاتنه موقع حرف زدن از جمله ژست‌های آدم‌های دروغگو است.


تناقض گویی 
اگر شما حین صحبت‌ها از فردی بخواهید با دقت بیشتری مسایل را برای شما بیان کند و به عبارتی وسواسی‌تر از او سوال کنید، معمولا دروغگو چون حافظه خوبی ندارد ، در دور بعد قادر به بیان همان جواب‌ها نیست و درنهایت می‌توانید از زبان او این جمله را بشنوید «به من اعتماد نداری؟» در حالیکه اگر فردی واقعا دروغگو نباشد، خیلی سریع از کوره درنمی‌رود و برای بار دوم هم  پاسخ درستی به سوالات شما پاسخ می‌دهد.

ابرازاحساسات دروغین

وقتی فردی فقط با دهان می‌خندد ،یا می‌خواهد رعایت ادب کرده باشد یا دروغگوی ماهری است. یک لبخند صادقانه  با عقب رفتن لب‌ها و چین خوردن پلک‌ها در سمت خارج همراه است. یک دروغگو معمولا تنها با دهان می‌خندد تا احساسات درونی خود را مخفی کند.

امّا اگر با منبع خبر چهره به چهره نیستید موضوع را از منابع خبری دیگر هم جستجو و بررسی  کنید و به هیچ وجه در تحقیق برای رسیدن به واقعیت پیش داوری نکنید و همواره بدون هیچ گونه تعصب و با تعطیل علاقه مندیهای این تحقیق و بررسی هارا انجام دهید و عادت کنید صحبت های مخالف را هم بشنوید و در آخر تحلیل خود را با توجه کامل نسبت به تمام جزئیاتی که بدست آورده اید ارائه نمائید .

نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/۱/٧ توسط مجید کمالی نژاد | نظرات ()
معمولا از وقت به درستی استفاده نمی شود و موانعی وجود دارند. با برداشتن این موانع می توانید خیلی سریعتر به اهداف خود برسید.
در زندگی افراد موفق یک مشخصه مهم به چشم می خورد و آن استفاده مناسب از وقت است. براستی آیا تا بحال اندیشیده اید که باارزشترین سرمایه شما زمانی است که در اختیار دارید. فرض کنید شخصی هر روز 86400 تومان به حسابتان واریز نماید و شما فقط در آن روز اجازه خرج کردن آنرا داشته باشید ، و اگر از این پول استفاده نکردید موجودی حساب خودبخود از بین برود و روز بعد مجددا  فقط  86400  تومان در حسابتان باشد. وقت شما چنین وضعیتی دارد. در هر شبانه روز 86400 ثانیه در اختیار دارید که می توانید از آن به هر نحو دلخواه استفاده کنید. و در هر صورت آن روز تمام می شود و زمان قابل ذخیره سازی نیست. بنابرین ارزش این سرمایه بی نظیر را درک کرده و برای استفاده از آن برنامه ریزی کنید.

مدیریت زمان مهارتی است که توسط آن می توانید از وقت خود به بهترین نحو در راه رسیدن به هدفهای خود استفاده کنید. کتابهای بیشماری در این زمینه چاپ شده اند که به مفاهیم تئوری و عملی این موضوع می پردازند. به جای پرداختن به روشهای مدیریت زمان ، می خواهم در مورد رایج ترین مشکلاتی که باعث عدم استفاده مفید از وقت می شود صحبت کنم. این نتایج را با سالها مشاهده و بررسی شرکتها ، بدست آورده ام که با خواندن آن شاید مشکل شرکت شما نیز کمتر شود.

اولین عامل که مانند سدی جلوی پیشرفت شرکتها را می گیرد ، تصورات اشتباه در مورد مدیریت زمان است. رایج ترین تصور اشتباه آن است که پرمشغله بودن نوعی استفاده مفید ازوقت است. حتی بسیار می شنویم که مدیران با افتخار می گویند که حتی برای صرف ناهار فرصت ندارند. اگر لیست کاهای روزانه شما خیلی بیشتر از زمان کاریتان است خوشحال نشوید بلکه بدانید که نیاز به مطالعه در زمینه مدیریت زمان دارید. تصور اشتباه رایج دیگر آن است که اگر چندین کار را بطور همزمان انجام دهیم بازدهی بیشتری داریم. این تصور اشتباه را آقای بیل گیتس با معرفی Multitasking  بوجود آورد. البته این روش برای کامپیوتر بسیار کارامد است ولی نه برای انسان. شما هم حتما افرادی را دیده اید که در هنگام نوشتن گزارش بر روی صفحه کامپیوتر ، با تلفن نیز قرار کاری می گذارند و هر چند ثانیه یکبار لقمه ای از ساندویچ را می بلعند. تحقیقات دانشمندان نشان داده است که در صورت عدم تمرکز ، کارایی مغز انسان به 25% کاهش پیدا می کند. یعنی اگر تهیه یک گزارش کاری در صورت تمرکز کامل 15 دقیقه وقت اشغال کند، در حالت انجام همزمان چندین کار، به یک ساعت وقت نیاز است.

عامل بازدارنده دیگر ، عدم تفویض اختیار به دیگران است. مدیران معمولا تصور می کنند هیچکس قادر نیست کارها را با سرعت و کیفیت خودشان انجام دهد. بنابرین سعی می کنند تا آنجا که ممکن است انجام کارها را بدست گیرند و خود را درگیر موارد کم اهمیت می سازند. این طرزتفکر باعث توقف رشد مجموعه خواهد شد. تصور کنید اگر هنری فورد سعی می کرد تمامی اتومبیلها را خود مونتاژ کند ، آیا می توانست میلونها اتومبیل تولید کند؟ تفویض اختیار مهارتی است که در صورت استفاده ، باعث رشد سریع شرکت می شود.
راز دیگری که باعث سبقت جستن از رقیبان می شود، صرف مقداری از وقت روزانه برای کارهای مهم و غیرفوری است. یکی از دوستانم از چند سال قبل در فکر راه اندازی یک وب سایت برای شرکت است، ولی هیچگاه زمان لازم را پیدا نمی کند! چون کارهای فوری تری برای انجام وجود دارند. یک مدیر موفق حداقل نیمی از زمان کاری خود را صرف برنامه ریزی و توسعه می کند. ولی اگر هرروزه درگیر کارهای روال و تکراری هستید، انتظار پیشرفت زیادی نداشته باشید.
تعلل ( به تعویق انداخنتن کارها ) ، بخشی جداناپذیر از سرشت آدمی است. مردان موفق با تمرین و تلاش این عادت را از خود دور کرده اند. مدیران عمل گرا بسیار سریع رشد می کنند زیرا سعی نمی کنند انجام کاری را به بهانه های مختلف به تعویق بیندازند بلکه همواره می کوشند بهانه هایی را بیابند تا کاری را عملی سازند. اگر کارمندانتان کارها را به تعویق می اندازند ، قبل از خرده گیری به آنها نحوه ی مدیریت خود را مورد بازنگری قرار دهید. شاید انگیزه لازم را برای آنها ایجاد نمی کنید و یا شاید توقعات شما برای کارمندان ، واضح ومشخص نیستند.                                                                                                        
آخرین مشکل که حتما باید مورد توجه قرار گیرد ، نداشتن برنامه کاری روزانه و هفتگی برای خود و کارمندان است. بسیاری از مردم وقتی صبح از خواب بیدار می شوند و می خواهند به سر کار بروند، نمی دانند چه کاری باید انجام دهند و منتظرند تا وقایع و اتفاقات ، روز کاری را شکل دهد و این یک فاجعه است. کسی که برنامه روزانه خود را نداند انگیزه بسیار کمی برای رفتن به محل کار خواهد داشت. آیا می توانید تصور کنید یک تیم فوتبال بدون هیچ طرح قبلی وارد زمین بازی شود و ببیند چه پیش می آید؟ مطمین باشید که شکست خواهد خورد. بنابرین سعی کنید برای خود و تمامی کارکنان برنامه کاری داشته باشید
پس از یاد نبرید که باارزش ترین سرمایه تان یعنی وقت در حال از بین رفتن است. از این سرمایه برای رسیدن به موفقیت استفاده کنید

نوشته : ژان بقوسیان
.: Weblog Themes By MihanTheme :.
درباره وبلاگ
مجید کمالی نژاد
موضوعات
 
آخرين مطالب
نويسندگان
آرشيو مطالب
صفحات جانبي
تمام حقوق اين وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن مي باشد.