مجید کمالی نژاد
کشکول
نوشته شده در تاريخ ۱۳۸٩/۱۱/٢٢ توسط مجید کمالی نژاد | نظرات ()

واسه چی نماز بخونم .... مگه نمیگن نماز از فحشا و منکر نهی می کنه  پس چرا بعضی نماز خونها گناه میکنن .... چرا باید رو به قبله در وقت های مشخص و به شکل تعیین شده آن هم با کلمات عربی و نه به زبان خودمان نماز بخوانیم من دوست دارم به زبان خودمان و هر جوری که دوست دارم با خدام حرف بزنم اینجوری چه اشکالی داره ؟.... مگه نماز خوندن برای این نیست که آدم خوبی باشیم ؟ خوب راههای دیگری هم هست ، شاعر میگه  عبادت به جز خدمت خلق نیست  به تسبیح و سجاده و دلق نیست .... من دوست ندارم کاری انجام بدم که دلیل اون رو نمی دونم مگه زوره ؟ ....

آری این حرفها را ما کم و زیاد از بعضی جوانتــرها و متاسفـــانه از بعضـی بزرگتـرها  ( بزرگ شناسنامه ای ) شنیده ایم ، در این نوشته می خواهم پاسخی به این مطالب بدهم . انشالله جرقه ای باشد برای دلهای مشتاق و بقیه را خودشان تحقیق نمایند . قطعاً خداوند دلهای پاک و جستجوگر حقیقت را به راه راست هدایت می کند .

خداوند متعال در قرآن مجید فرموده است : ان الذین جاهدو فینا لنهدینهم سبلنا  کسانی که در راه ما تلاش کنند راههای هدایت را به آنان نشان می دهیم .

 

اولاً خوبه بدونیم خدا نگفته نماز بخونید گفته نماز را بر پا دارید . نماز ستون دینه ، ستون رو هم نمی خونن بر پا می کنن .

_ ان الصلاه تنهی عن الفحشا و المنکر کاملاً صحیحه و اونکه نمازش مانع  فحشا و منکرش نمیشه ، نمازش از جنس اصل نیست بدلیه ، تقلبیه ، وسیله ریا و کلاهبرداریشه ( مگه از اسم آزادی و اسمها و چیزهای خوب دیگه سو استفاده نمی شه ، اتفاقاً از روی چیزهای خوب و مقبول تقلب می کنن ) و خدا در مورد این نماز خونهای ریا کار  و ... در سوره ماعون آیه 4 گفته وای بر نماز گزاران . یک چیز دیگه هم بگم ؟ کسانیکه امام حسین و سایر ائمه را به شهادت رسوندن نماز می خوندن ، ریش هم داشتند ، لباسشون هم مثل لباس پیامبر بود و خودشان را هم خلیفه مسلمین و امیر المومنین می دانستند حالا بخاطر  کار اونا باید نماز رو ترک کنیم ؟! یا اهل نماز باشیم

_  خدا خودش تو قرآن گفته هر طرف رویتان را بگردانید به طرف خدا هستید .  امّا حتماً عظمت نماز جماعت در کعبه رو دیدین که اون همه جمعیت به طرف یک مرکز رکوع و سجود می کنن حالا تصور کنین تمام مسلمونای این کره خاکی به اون جهت نماز بخونن،  یک جهت، یک هدف، یک راه، یک دل و یک معشوق و یک معبود، بدون تفرقه و چند جهتی .  در http://weblog4islam.blogfa.com میتونین بررسی علمی  اون رو هم ببینین .

_ اینکه آدم به هر زبونی و هر طوری که راحته با خدا حرف بزنه خیلی هم خوبه و خدا خودش گفته بخوانید مرا تا اجابت کنم شما را ، راز و نیاز و مناجات از این نوعند و نماز منافاتی با مناجات نداره و اینکه نماز باید یک شکل مشخصی داشته باشه دلایل خودش رو داره ، یکی اینکه زبان عربی زبان کاملیه و کلام خدا در قالب این زبان نازل شده و اصولاً کلمات در زبان اصلی خود معنای حقیقی خود رو دارن و وقتی ترجمه میشن از حق مطلب کم میشه ، اگه شما دو زبان بلد باشین این موضوع رو بهتر درک می کنین . اگه معنی نماز رو بدونیم و با عمق عبارات آن آشنا بشیم بهتر متوجه می شیم که کلمات عربی چقدر برای این مفاهیم مناسبترن . مثال آوردن از حوصله این مطلب خارجه و در منابع زیادی هم در دسترسه . جالبه کسائیکه این حرفها رو میزنن دو رکعت نماز به فارسی نخوندن و وقتی هم مطلب علمی راجع به شیمی ، فیزیک یا سایر علوم میخوان ارائه بدن میگن باید به زبان اصلی ارائه بشه چون در صورت ترجمه به اساس اون لطمه میخوره !!

_ نه نماز زوری نیست چون اساساً دین زوری نیست و خدا گفته اجبـــــاری در دیــن نیست و راه از بیراهه مشخص شده ( لا اکراه فی الدین قد تبین الرشد من الغی ) حالا اگر بزرگترها میگن باید نماز بخونی از جنس اون بایـــد درس بخونی بایــد کار خوبی داشته باشی و و و   هستش و جای نگرانی نداره ،مفاهیم نماز اونقدر جذاب و گیرا هست که که اگه کسی اونو درک کنه دست از نماز نمی کشه .

_ خدای مهربون هر کس رو با توجه به تلاشش به خواستش میرسونه اگه کسی برای اینکه اسمش مطرح بشه کاری میکنه ، مطرحش میکنه ، بخواد به مقامی برسه می رسونه و ... خوب حالا اگه برای خدا نبوده طلبی نداره به خواستش رسیده  و حساب بی حساب . خدمت به خلق هم فقط اگه برای خدا باشه عبادته امّـــا اون عبادت که ستون دینه نماز خالصه و خدمت خالصانه به خلق هم از اون سرچشمه میگیره .

_ کسی که نماز نمیخونه بلکه مسخره هم میکنه مثل دانش آموزیه که نه تنها درس نمی خونه بلکه برای اینکه کم نیاره شیطونی میکنه و مسخره بازی در میاره تا دیگران رو هم مثل خودش کنه اما وقتی نتیجه ها رو دادن باید دو دستی بزنه تو سرش . اما جز خودش کی مقصره معلم خیلی خوب و دلسوزی داشته ، راهنمایی کرده ، جایزه در حالیکه مستحقش نبوده داده ،تشویق کرده ، در حد لازم تنبیه کرده و و و   اینجاست که به حال خود رها میشه تا چند روز الکی خوش باشه و بعد بدون اطلاع قبلی روزهای خوشش تموم شه . پدر و مادر و دیگران شاید مهم باشن ولی سرنوشت ساز نیستن چون آدمهایی در شرایط بدتر به مدارج بالاتری رسیدن.


رب اجعلنی مقیم الصلوه و من ذریتی ربنا و تقبل دعا


 

 

.: Weblog Themes By MihanTheme :.
درباره وبلاگ
مجید کمالی نژاد
موضوعات
 
آخرين مطالب
نويسندگان
آرشيو مطالب
صفحات جانبي
تمام حقوق اين وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن مي باشد.