چه خبر ؟

چه خبر ؟ واژه ای است که معمولاً در طی روز مردم از هم می پرسند . البته عده ای از روی عادت و به عنوان احوالپرسی ، ولی عده ای هم برای کسب آگاهی راجع به موضوعی خاص که احتمال میدهند شخص مخاطب از آن آگاهی داشته باشد این سوال را می پرسند، به هر حال این خبر گیری ها برای کسب آگاهی و اطلاعاتی است که گاهاً منجر به تصمیم گیری یا تعیین مواضع نسبت به موضوعات مختلف و یا ... می شود و چون خبر میتواند دروغ  یا آمیخته به دروغ باشد و از سوئی مبنای آگاهی و اطلاعات قرار می گیرد ، از این رو راستی آزمایی خبر بسیار مهم است . اگر با گوینده خبر چهره به چهره هستید و موضوع مهمی مطرح است و نمی دانید راست می گوید یا نه ، خوب است بدانید اگر طرف دروغ میگوید به احتمال زیاد ( و به صورت ناخواسته ) علائمی از این قبیل بروز می دهد : 

استرس و عرق کردن
شناخته ‌ترین نشانه‌هایی که می‌تواند یک فرد دروغگو را لو دهد، عرق کردن و استرس اوست. زمانی که شخصی دروغ می‌گوید همیشه می‌ترسد لو برود . به همین دلیل دچار استرس می‌شود و استرس با افزایش ضربان قلب و عرق کردن همراه است.


صدای خیلی زیر یا خیلی بم
روان ‌شناسان معتقدند صدا علامت خوبی برای شناسایی دروغگو است. چرا ؟ در واقع این ما نیستیم که صدا را کنترل می‌کنیم ، مغز براساس احساساتی که داریم آن را به شکل اتوماتیک تنظیم می‌کند. اگر بخواهیم دروغ بگوییم ، می‌ترسیم رسوا شویم و به همین علت معمولا تن صدا تغییر می‌کند و خیلی زیر یا خیلی بم می‌شود. 

عدم تعادل احساسی 
دروغگوها به دلیل ترس از رسوایی و شرمگین شدن ، تعادل احساسی درستی نداشته و حرفهایشان اغراق آمیز است مثلاً ممکن است تعریف هایی از شما بکنند که شما خودتان هم نپذیرید !


حرکات و نشانه های غیرمعمول در چهره 
پلک زدن‌های مداوم، مالیدن پلک، نگاه‌های مبهم... همگی اینها نشانه های غیر عادی صورت یک فرد حین دروغ گفتن است. صورت دقیقا احساساتی را که داریم نشان می‌دهد و کنترل عمقی آنها کمی سخت است. اگر فردی این حالتهای غیرطبیعی و غیرمعمول را دارد و حین صحبت با شما دچار تیک خاصی مثل مالیدن پلک می‌شود، می‌توانید به حرف‌های او شک کنید. 

ژست‌های مخصوص
سرفه کردن درون مشت، بالا بردن دست روی سر و عقب بردن بالاتنه موقع حرف زدن از جمله ژست‌های آدم‌های دروغگو است.


تناقض گویی 
اگر شما حین صحبت‌ها از فردی بخواهید با دقت بیشتری مسایل را برای شما بیان کند و به عبارتی وسواسی‌تر از او سوال کنید، معمولا دروغگو چون حافظه خوبی ندارد ، در دور بعد قادر به بیان همان جواب‌ها نیست و درنهایت می‌توانید از زبان او این جمله را بشنوید «به من اعتماد نداری؟» در حالیکه اگر فردی واقعا دروغگو نباشد، خیلی سریع از کوره درنمی‌رود و برای بار دوم هم  پاسخ درستی به سوالات شما پاسخ می‌دهد.

ابرازاحساسات دروغین

وقتی فردی فقط با دهان می‌خندد ،یا می‌خواهد رعایت ادب کرده باشد یا دروغگوی ماهری است. یک لبخند صادقانه  با عقب رفتن لب‌ها و چین خوردن پلک‌ها در سمت خارج همراه است. یک دروغگو معمولا تنها با دهان می‌خندد تا احساسات درونی خود را مخفی کند.

امّا اگر با منبع خبر چهره به چهره نیستید موضوع را از منابع خبری دیگر هم جستجو و بررسی  کنید و به هیچ وجه در تحقیق برای رسیدن به واقعیت پیش داوری نکنید و همواره بدون هیچ گونه تعصب و با تعطیل علاقه مندیهای این تحقیق و بررسی هارا انجام دهید و عادت کنید صحبت های مخالف را هم بشنوید و در آخر تحلیل خود را با توجه کامل نسبت به تمام جزئیاتی که بدست آورده اید ارائه نمائید .

/ 2 نظر / 14 بازدید
من و دوستم خدا

سلام [گل] وب خوبي داري [لبخند] خوشحال مي شم به منم سري بزني [گل][لبخند][گل] موفق باشي