زود قضاوت نکنیم

دو نفر به محضر شخصی بزرگ می روند تا به اختلاف میان آنها رسیدگی کند و می گویند دو نفر شاکى هستیم که یکى از ما بر دیگرى تعدّى کرده ، اکنون در میان ما به حق داورى کن و ستم روا مدار، و ما را به راه راست هدایت فرما.
یکی از آنها می گوید : این برادر من است نود و نه میش دارد، و من یکى بیش ندارم، امّا او اصرار مى‏کند که این یکى را هم به من واگذار ! و از نظر سخن بر من غلبه کرده است.
آن شخص بزرگ  گفت: مسلماً او با درخواست یک میش تو براى افزودن آن به میش هایش بر تو ستم کرده ، و بسیارى از دوستان به یکدیگر ستم مى‏کنند مگر آنها که ایمان آورده‏اند و عمل صالح دارند، اما عده آنان کم است!

اما آن شخص بزرگ که داود نبی بوده متوجه می شود در یک آزمون الهی اشتباه بزرگی کرده و از خدا طلب بخشش می کند . ( این داستان در آیات 21 تا 25 سوره ص  آمده که خوب است با تفسیر آن مطالعه شود ) .

امّا اشتباه حضرت داود چه بود که توبه کرد ؟                                                    حضرت داود اطّلاعات و مهارت فراوانى در امر قضا داشت، و خدا مى‏خواست او را آزمایش کند، لذا یک  شرائط غیر عادى ( که در آیات قبلی  آمده ) براى او پیش آورد، او گرفتار دستپاچگى و عجله شد، و پیش از آنکه از طرف مقابل توضیحى بخواهد داورى کرد . در واقع بدون شنیدن صحبت دو طرف قضاوت کرد .

آری قضاوت امری بسیار مهم است که بسیاری از ما به راحتی و بدون رعایت جوانب آن بطور روزمره در مورد اطرافیان ، همکاران ، فامیل  ، دوستان و .... انجام می دهیم و فقط بعضی وقت ها متوجه می شویم زود و نابجا قضاوت کرده ایم . راستی هیچ اندیشیده ایم چرا خداوند که آگاه به آشکار و نهان است و هیچ چیز از اعمال و نیات بر او پنهان نیست در قیامت از بندگانش سوال می کند ؟ و حق دفاع و پاسخگویی را برای بندگان گناهکارش قائل است ؟ ولی چرا ما که خیلی از زوایای موضوعی را نمی دانیم ، خود را بی نیاز از تحقیق بیشتر و سوال می دانیم !!

/ 2 نظر / 33 بازدید
رويا شهرآشوب

سلام درست ميگي آقا مجيد. قضاوت كردن كار هر كسي نيست. اطلاعات مي خواد. انصاف مي خواد. دل و جرات ميخواد. اما نميدونم ما آدما چرا با شنيدن يا ديدن كوچكترين چيزي شروع ي كنيم به قضاوت كردن. غافل از اينكه : قضاوت ميتونه اساس دوستي ها رو رفاقتها رو بنا بكنه و يا از ريشه بكنه. قضاوت ميتونه وجدان آدم رو ناآرام و يا آرام بكنه. قضاوت ميتونه خانه اي رو آباد بكنه و يا خانماني رو به باد بده. قضاوت ميتونه .... آره قضاوت خيلي سخته و كار هركسي نيست. براي همينه كه خدا اوليائش رو در همچين آزمونهاي سختي امتحان ميكنه. آزمونهايي كه براي ما هم در سطح بسيار كمترش برگزار ميشه ، و ما نمي فهميم كه در اين آزمونها قبول ميشيم يا رد......(حداقل من كه خيلي مردودم) ضمنا ظاهرا در نظر يهوديان منظور از اين آيه كنايه به ازدواج حضرت داوود با زن اوريا (از لشگريان آن حضرت) است. و اشاره به اينكه آن حضرت 99 زن داشته و تك همسر اوريا را هم مي گيرد. و از اينجور چيزها....

رضا

سلام آقا مجید مثال ما ایرانی ها هستش. خیلی زود و بدون تحقیق و بر اساس اطلاعات ناقص قضاوت می کنیم و معمولا هم با این که می بینیم اشتباه کردیم باز هم به روال قبلی ادامه می دیم پیروز باشی